SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Yatış pozisyonu hastalıkları tetikliyor

Yatış pozisyonu hastalıkları tetikliyor
Bu haber 28 Mart 2016 - 7:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Uzmanlar yatış pozisyonunun birçok hastalığa davetiye çıkardığını belirtti.
Haber:Dilara BOZAN
Uzmanlar yatış pozisyonunun birçok hastalığa davetiye çıkardığını belirtti. Bazı yatış şekillerinin kişide; mide yanmasından astıma kadar pekçok probleme neden olduğu açıklandı. Uzmanalra göre en çok tahlike taşıyan yatış şekli; yüzüstü yatmak. Yüzüstü yatmak hastalıkları tetikleyerek ciddi problemlere neden olabilir.
Yatma şekilleri kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Farklı yatma şekilleri arasından en rahat edeceğiniz pozisyonu değil, sağlığınızı koruyacak yatma şekillerini tercih etmelisiniz. Sırt üst yatma şekli uzmanlar açısından daha iyi bir yatış şekli fakat; bazı durumlarda bel ve omurilik kısmında ağrılara sebep olduğu için uzun müddet bu şekilde yatılmasını önermiyorlar. Bunun yerine herkesin sık sık kullandığı yatış şekli olan cenin pozisyonu denenmelidir. Yan yatarak beliniz ile boynunuz daha ideal bir şekle kavuşur ve ağrılara neden olmaz. Bacaklar kesinlikle karın bölgesine çekilerek yatılmalıdır. Bel basıncını daha da azaltmak için; diz arasına yastık yerleştirilmelidir. Bu yatış şeklinin horlamayı da engellediği belirtilmiştir. Gebe kadınların ise sol tarafa doğru yatmaları önerilir.
Yan yatma şeklinin insan üzerindeki stresi de giderdiği belirtilmektedir. Ayrıca eşler arasında cenin pozisyonu ile yatmanın duygusal bağı kuvvetlendirdiği açıklanmıştır. Yan yatış şeklinin vücudunuzun bir tarafını kötü etkilememesi için her iki tarafa da eşit şekilde yatılması gerekmektedir. Yan yatarken bir tarafı kullanan kişilerde; o tarafta yaşlılık işaretlerine daha fazla rastlanmaktadır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA