SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Yüksek Rakıma Dikilen Fransız Fernor Ceviz Fidanı Çeşidi Ününe Ün Katıyor!

Yüksek Rakıma Dikilen Fransız Fernor Ceviz Fidanı Çeşidi Ününe Ün Katıyor!
Bu haber 22 Ekim 2016 - 11:06 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tüplü ceviz fidan çeşitleri arasında son yıllarda çok popüler olan Chandler ceviz fidanı ve Fernor ceviz fidanı ilk göze çarpan çeşitlerdir. Cahndler ceviz fidanı yabancı bir üründür. Ancak son yıllarda çok tutulan bu ceviz fidanı ülkemizde de üretilmeye başlanmıştır. Chandler ceviz fidanı erken meyve verme özelliği ile bilinir. Geç donlara karşı da çok dayanıklıdır ve uzun ömürlü bir üründür.

Fernor ceviz fidanı ise çok yüksek meyve kalitesine sahip bir ceviz fidanıdır.2000 rakım yüksekliğe kadar ekimi yapılmaktadır ve yüksek yerlere ekimi tercih edilmektedir. Bahar aylarının donlarına karşı dayanıklılık gösterir. Geç çiçeklenen bir üründür. Bu fidandan yetişen cevizlerin kabukları çabuk soyulur ve çok lezzetlidirler.

Fernette ceviz fidanı bir diğer tüplü fidan çeşididir. Yüksek rakımlı alanlara ekilir ve geç çiçek açar. Karasal iklimin olduğu bölgelerde daha verimlidir.

Şebin ceviz fidanı yerli ceviz fidanları arasında en verimli olan üründür. Suya ve güneşe karşı hassas olduğundan özenli bakım ister. Erken meyve veren ceviz fidanları arasında yer alır.

Fernor Ceviz Fidanı Özellikleri

Fernor ceviz fidanı Fıransız menşeli bir ceviz fidanı çeşididir. Bahar donlarına karşı dayanıklı oluşu ve çok verim alınması çok tercih edilmesini sağlamıştır. 2000 metreye kadar yükseklikte ekilebilir. Meyveleri oldukça lezzetli ve kalitelidir. Açık tohum ve tüplü fidan çeşitleri vardır. Açık tohum fernor ceviz fidanları yılın bir sezonunda Kasım ayında ekilmektedir. Tüplü fernor ceviz fidanları yılın her zamanı ekilebilir. Fernor ağaç fidanları bir sene içinde meyve vermektedir. Çift ekim sistemine uygun fidanlardır. Bahar donlarının yaşandığı iklimlere uygundur. Mayıs ayının başında çiçek açmaktadır. Meyve yapısı avaldir ve içi yaklaşık 6 gramdır. Meyve verimi oldukça yüksektir.

Fernor ceviz fidanı satın alırken öncelikle arazi koşulları ve iklim koşulları değerlendirilmelidir. Fernor ceviz ağacı sertifikalı firmalardan alınmalıdır. Ekim aşamasında açık köklü ve tüplü fidanlar ayrı ekim özelliklerine sahiptir. Arazinin yapısı ve büyüklüğüne göre ekim yapılmaktadır. Fernor ceviz ağacı fidanları özel bahçelerde yetiştirilmektedir. Dikim yapılacak arazi de ekim öncesi çalışmalar yapılmaktır. http://www.fernorcevizfidan.com  adresinden de Fernor Ceviz fidanı hakkında merak edilen soruların cevapları bulunmaktadır.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA