SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Zorunlu trafik sigortası yargı karşısında

Zorunlu trafik sigortası yargı karşısında
Bu haber 30 Nisan 2016 - 16:33 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Araç sahibi olan bir kişi yüksek artış gösteren zorunlu trafik sigortası ile ilgili Ankara Tüketici Mahkemesi’ne dava açtı.

Araç sahibi olan bir kişi yüksek artış gösteren zorunlu trafik sigortası ile ilgili Ankara Tüketici Mahkemesi’ne dava açtı.

 

Araç sahiplerinin büyük tepkisine yol açan , yüksek oranda zam yapılan zorunlu trafik sigortası davalık duruma düştü. Ankara Tüketici Mahkemesi’ne bir kişi tarafından dava açılarak, geçtiğimiz yıl içerisinde 304 TL olarak ödemiş olduğu Zorunlu Trafik Sigortası bedeli için 2016 yılında 704.79 TL’ye çıkarılmasına büyük tepki vererek,  bu yüksek artışın “haksız ve hukuka aykırı” olduğunu gerekçe göstererek zammın iptali istemiyle dava açtı.

 

Ankara Nöbetçi Tüketici Mahkemesi’ne açılan bu davanın tarafı  olan Önder Gökçekaya adına dilekçe veren avukatları Neziha Çorumlu ve Mehmet Ali Canlı, dava açılan sigorta şirketinin yapmış olduğu zammın iptal etmesini ve 2015 yılında müvekkilinin ödediği 304.00 TL ile 2016 yılında ödemiş olduğu 704.79 TL arasındaki olan farkın iade edilmesi yönünde talepte bulundu.

 

Mahkemeye sunulan dava dilekçesinde, zorunlu trafik sigortası bedelindeki artışın önceki yıl bedelinin iki katından daha fazla olduğu beyan edilerek, “Sırf zorunlu bir trafik sigortası olduğu için tüketicilerin bu rakamlardaki sigorta prim ücretini ödemeye maruz bırakılmıştır. Tüketiciye uygulanacak sigorta zammı uygulamasında enflasyon göz önüne alınmalıdır. Enflasyon % 10 artış görmesine rağmen, bu oranın oldukça yükseğinde bir oranda zam kullanılmıştır.’’ İfadelerine de yer verildi.

 

Ayrıca  kasko sigorta bedelinin de zorunlu trafik sigortası bedelinden daha düşük olduğu belirtilerek, tüketiciden tahsil edilen 400 TL’lik bedelin iade edilmesi istendi. Tüketici Mahkemesi davacı Önder Gökçekaya’yı  haklı bulması halinde, emsal teşkil edecek bu karar ile milyonlarca araç sahibi mahkemenin yolunu tutacak.

Haber:Ahmet ÖZDEMİR

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA