SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?
Bu haber 28 Kasım 2016 - 12:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.

SEO yani Türkçe açılımı ile Arama Motoru Optimizasyonu site çalışmalarında ismi en çok duyulan terimdir. Kısaca içeriğin doğru hazırlanmasına odaklıdır ve gün geçtikçe internet kullanımının artması ile internet sitelerine yapılan ziyaretlerin artması sonucunda daha da önem kazanmıştır. Peki, SEO uyumlu makale yazarken dikkat etmemiz gereken şeyleri biliyor muyuz?

SEO Uyumlu Makale Yazarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 

Google’ın makale yazımı konusunda belirlediği kurallar vardır. Eğer Google sıralamasında yer edinmek istiyorsanız bu kurallara dikkat etmelisiniz. Dikkat etmediğiniz halde makaleniz sıralamada öne çıkamaz hatta düşüşe bile geçebilir. Bu kurallar kısaca şöyledir.

Anahtar kelime; öncelikle içerik için bir anahtar kelime tespit etmelisiniz. Bu konuda önemli olan anahtar kelimenin doğruluğundan çok kullanım şeklidir. Eğer yanlış yazılmış hali doğru yazılmış halinden daha fazla oranda aranıyorsa bu şekliyle kullanmanız SEO’yu etkileyebilir.

  • Başlık; en önemli maddelerden birisidir. Başlıklar mümkünse 70 karakteri aşmamalıdır. Eğer başlığı kısaltmayı düşünecekseniz, çıkaracağınız kelime kesinlikle anahtar kelime olmamalıdır! Anahtar kelimenin başlıkta bulunması sizin için artı puan demektir.
  • İçerik; sizi en fazla zorlayan kısım olabilir. Metin uzunluğunun en az 350 kelime olması SEO için önemlidir. Yazının paragraflara ayrılması, alt başlıkların eklenmesi ve mümkünse maddeler halinde sıralamaların olması daha uygun olur. İçerik tamamen özgün olmalıdır. Kopya içerik Google tarafından çabucak tespit edilebilir. Bu da yine makalenizin sıralamadan düşmesine neden olabilir. Son olarak anahtar kelime kullanım sıklığına dikkat etmelisiniz. Fazlası zarar, ortası karar gözüyle bakın! Aynı kelimenin sürekli tekrar edilmesi okuyucuyu bıktırabilir. O nedenle %3 oranında anahtar kelime kullanımı uygun olacaktır.
  • Görseller: İyi bir makale için görsel önemlidir. Ayrıca görselin boyutları da önemlidir. Çok küçük ya da çok büyük tercih edilen görseller arama motoru tarafından itici bulunur. Yalnızca boyutuna değil aynı zamanda içerik ve kullanılan görselin ilişkili olduğuna da dikkat etmelisiniz.

SEO Neden Önemlidir?

Peki, bu kadar dikkat gerektiren ve zahmet veren SEO neden önemlidir, diye merak ediliyor. Önemlidir çünkü sanal dünyada da tıpkı gerçek dünyada olduğu gibi güçlü bir rekabet ortamı vardır. Bu rekabetten karlı çıkabilmek için kendinize bir yer edilmeli ve bunu korumayı başarmalısınız. Dile kolay gelebilir ancak pratikte dikkat etmeniz gereken detaylar bu işin ne kadar özen gerektiren bir konu olduğunu fark etmenizi sağlayacaktır. Elbette bunca zahmetin ve sabrın neticesinde arama motoru sıralamasında dikkat çekici bir yer edinebilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA