SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

3 bin liralık ilacı 3 bin dolara sattılar

3 bin liralık ilacı 3 bin dolara sattılar
Bu haber 30 Mart 2016 - 18:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Kanser hastalarının kullandığı ilaçları sahte kimliklerle eczanelerden temin edip yurt dışında pazarlayan şebekeye hapis cezası verildi.
Haber:Ahmet ÖZDEMİR
Kanser hastalarının kullandığı ilaçları sahte kimliklerle eczanelerden temin edip yurt dışında pazarlayan şebekeye hapis cezası verildi.
Geçen yıl İzmir’de e-reçete sistemine girerek başkalarının üzerine yazdırdıkları kanser tedavisinde kullanılan ilaçları, eczanelerden sahte kimliklerle satın alıp yurt dışında paraya çeviren şebekenin 4 sanığı için hapis cezası verildi. 1 sanık ise beraat etti.
E- REÇETE SİSTEMİNE GİREREK SAHTE KİMLİKLERLE İLAÇ ALDILAR
8 ila 10 yıl arası hapis cezası alan sanıklara aynı zamanda 83’er bin lira da para cezası verildi. Katip Çelebi Üniversitesi ve Bezmialem Vakfı Üniversitesi hastanelerinde e-reçete sistemine girmeyi başaran 5 kişi, 28 kişi üzerine yazdırdıkları kanser ilaçlarını eczaneler gidip sahte kimlikle satın aldılar. Sistemde doktor adına yazdırdıkları ilaçları satın alan 5 kişi Azerbaycan, Moldova, İran, Rusya ve Makedonya’da sattı. Değeri 3 bin lira olan ilaçları 3 bin dolardan alıcı bularak paraya çeviren şebeke sıkı bir takip sonucu yakalandı. Yüksek miktarlarda kesilen faturalardan yola çıkarak operasyon başlatan polisler, 5 isme ulaştı. Bunlardan dördü ilaçları temin edip 5. Kişi olan Erkin F’ye ilaçları veriyordu. Mesleği eczacılık olan Erkin F diğer 4 kişinin verdiği verilen ilaçları yurt dışında satıyordu.
DEVLETİ ZARARA UĞRATTILAR
2014 Şubat ayında başlayan operasyon neticesinde yakalanan 4 kişi gözaltına alındıktan sonra tutuklandı. Eski eczacı erkin F ise serbest bırakıldı. Yasal olmayan yollarla temin edilip satılan kanser ilaçlarının devleti 102 bin 895 lira zarara uğrattığı tespit edildi. 5 sanık hakkında 28 ayrı suçtan dava açıldı. Avukatlarının müvekkilleri için tahliye istemi ile görülen davada, eczacılar da avukatlar tarafından dikkatsizlikle suçlandı. İlaçların hastaya veya yakınlarına teslim edilmesi gerektiğini söyleyen avukatlar, müvekkillerinin doktor şifrelerini bilmelerinin mümkün olmadığını söyledi.
Sonuçlanan davada 4 sanık 8 ila 10 yıl arası hapis cezası ve 83er bin lira para cezası alırken, tutuksuz yargılanan sanık Erkin F beraat etti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA