SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Başbakan Davutoğlu Davos’da önemli açıklamalar yaptı

Başbakan Davutoğlu Davos’da önemli açıklamalar yaptı
Bu haber 21 Ocak 2016 - 17:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Başbakan Davutoğlu: “Pkk, Daeş Ve Dhkp-C Arasında Herhangi Bir Ayrım Yapmamız söz konusu değil”…

Başbakan Davutoğlu: “Pkk, Daeş Ve Dhkp-C Arasında Herhangi Bir Ayrım Yapmamız söz konusu değil”

 

“Daeş’e karşı sürdürmüş olduğumuz mücadeleye karşı çabalar Türkiye’nin önceliğini oluşturmakta. PKK, ve DAEŞ, DHKP-C arasında herhangi bir ayrım yapmamız söz konusu değil.  PKK, DAEŞ ve DHKP gibi terör örgütleri masum insanları öldürmekteler. Türkiye’de, Paris’te, Ankara’da, İstanbul’da, Suriye’de ve her neresi olursa olsun terör açısındanbir dayanışma ihtiyacının söz konusu olduğu bir gerçek”

 

İsviçre  Davos’da  Dünya Ekonomi Forumu’nda konuşma gerçekleştiren Başbakan Ahmet Davutoğlu,  resmi olarak temas halinde gerçekleştirdiği görüşmelerde göçmenlikle alakalı konular üzerinde özellikle durduklarını söyleyerek “Ana konularda forumlar içinde göçmenlikle alakalı olarak gerekli toplantılarda yer aldık ve 2015 yılının kasım ayında farklı toplantılarımız da gerçekleşti. İslam iş birliği teşkilatı içinde dünya insani yardım çerçevesinde dirsek teması halindeyiz. Türkiye’nin adımları söz konusu olduğu gibi,  2016 yılı Ekim ayında dünya enerji zirvesinin ev sahipliğini gerçekleştireceğiz.” Dedi.

 

“DÜNYA ÜLKELERİ ARASINDA EN FAZLA MÜLTECİ KABUL EDEN ÜLKE TÜRKİYE”

 

1991 yılından bugüne kadar küresel olarak dünyada farklı sorunların baş göstermeye başladığına dikkat çeken Başbakan, “Çeşitli büyük zorlukların söz konusu olduğunu küresel olarak ifade etmek yanlış değil. 1991 yılına dönecek olursak Balkanlardan Orta Asya’ya kadar önemli derecede daha önceden donmuş sorunların yeniden canlanmaya başladığını görmek mümkün. Irak, Afganistan sorunu ortaya çıktı, şimdi bu duruma bakacak olursak insani bir depremden bahsetmek mümkün. Bugün günümüzde şuanda 7.3 milyon mültecinin olduğu ve bunlara acil yardım gerektiği söz konusuyken,  bu mültecileri en fazla kabul eden ülkeler arasında en fazla mülteci kabul eden ülke Türkiye.”

 

Başbakan İstanbul için dünya üzerinde önemli bir stratejik konumunda olduğuna dikkat çekerek, “İstanbul insanların hareketliliğinin yaşandığı oldukça önemli bir merkez konumuna gelecek.” İfadelerine yer vererek,  Davutoğlu sözlerine şöyle devam etti: “İnsani yardımda bulunma konusunda İstanbul oldukça öneme sahip bir şehir ve insan hareketliliğini oldukça fazla yaşandığı görülen bir şehir. Türkiye olarak 3 milyon mülteciye ev sahipliği yapmaktayız. Ülke olarak 10 milyar dolara yakın bizim ortaya koyduğumuz bir katkıdan bahsetmemiz mümkün. Çünkü mülteciler arasında 700 bin okul çağında olan çocuk söz konusu, mültecilerin ayrıca sağlık ve eğitim hizmetleri konusunda ise desteğimiz her geçen gün artmakta.”

 

“Terörizm bir küresel bir tehdit oluşturmuş durumda. Dünya üzerindeki  hiç bir insan bundan bağışık olmadığı gibi, dünya insanları için bu çerçevede DEAŞ’tan PKK’dan bir tehdit söz konusudur. Türkiye bütün terör örgütlerine karşı gerekli olan mücadelesini göstermekte. Türkiye 2013 yılı içerisinde DEAŞ’ı bir terörist örgütü olarak ifade eden ilk ülkelerden. Fakat bu çerçevede uluslararası insanlar bu zorluğa karşı mücadelesini sergilemekte maalesef ki tam anlamıyla hızlı davrandığı söylenemez. DAEŞ yine Irak’ta ilerleme göstermesiyle  Suriye Irak’ta önemli bir tehdit unsuru haline geldi.

 

Suriye Irak sınırı maalesef hali hazırda bulunmuyor. Suriye Hükümetine bu sınır için gerekli yardımda olmaya çalışıyoruz. Türkiye olarak bu konumda yapmak istediğimiz şey Suriye’nin ılımlı muhalefete destek  olarak sınırımızdan DAEŞ’i yok etmektir. Ilımlı muhalefete karşı tabiki saldırılar oldu. Bu durumda uluslararası anlam içinde bir dayanışma olmalıdır. DAEŞ’e karşı Türkiye içerisinde bizler birden fazla operasyon düzenleyerek, Türkiye’ye girmelerinin önüne geçmekteyiz. Sınır kontrolleri olmasına rağmen bazı saldırılar meydana geldi ve bu çerçevede Türkiye olarak  Irak’taki eğitim kampından bahsetmek gerekirse, burası DAEŞ’le  mücadele içerisindedir. Burası Irak’ın toprak bütünlüğüdür ve saygılıyız eğitim kampı sadece DAEŞ ile mücadele için orada bulunmakta. Bizler sadece ortak bir çaba görmenin peşindeyiz teröre karşı mücadelede. Bugün PKK terör örgütü Türkiye’de yer alan sivil masum insanlara saldırmakta ve bu insanları öldürmekte. Güney doğu Anadolu bölgesinde  ve  burada bizler DAEŞ’te ölçülü bir davranış görmüyoruz. Bütün terör örgütleri elemine edilerek, marjinalize edilmeli. Türkiye içerisinde her nerede olursa olsun terörizmle mücadelemiz sonuna kadar sürecektir.”

 

Sığınmacılarla alakalı yaşanan  krizin sadece Türkiye’nin sorunu olmadığı gibi aynı zamanda bunun küresel bir kriz haline geldiğini kaydeden Davutoğlu, “Bu bir sadece Türkiye krizi olmadığı gibi  ,sadece Suriye krizi de değil bu bir küresel krizdir. Bu insani perspektif içerisinde Türkiye’nin Somali ve Filistin konusunda da yardımları bulunmakta. Türkiye bu büyük soruna karşı yaptığı 2.5 milyar dolarla en önemli katkıyı sağlayan ülkeler arasında.” dedi.

 

Davutoğlu Türkiye’nin komşularında yaşanmış olsa da siyasi krizin bütün coğrafyayı etkisi altına aldığını belirterek, “Stratejik bölgeye bakacak olursak, Ekonomik zorlukların yanında Türkiye çevresinde başka sorunlar ile karşı karşıya. Türkiye’nin komşuları olan 6- 7 ülke kırılgan ülkeler konumunda. Uluslararası hukukla Libya, Suriye gibi ülkeler kontrol edilememekte. Merkez hükümet Suriye’de bulunan sivillere karşı şiddet uygulamakta. Terör tehdidi söz konusu. Türkiye bu sorunların tam ortasında olmasına rağmen kırılgan coğrafyada bir istikrar adası olduğunu görüyoruz.”

 

Orta Doğu’da yaşanan siyasi belirsizliğin iklimine dikkat çeken Davutoğlu, “Burada yaşanan istikrarsızlık söz konusu. Ülkemizde yapılan son seçimlerde yüzde 80’lik bir katılım gerçekleşti. Türkiye siyasi konuda istikrarda belirsizlikleri aşmış durumdayız.” dedi.

Haber:Burak KAPTAN

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA