SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Bukoleon Sarayı yok oluyor

Bukoleon Sarayı yok oluyor
Bu haber 23 Mart 2016 - 8:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Change.org da “İstanbul’da bulunan 1600 Yıllık Bukoleon Sarayı Kurtarılsın” imza kampanyası düzenlendi.
Haber:Gamze Dinçer
Change.org da “İstanbul’da bulunan 1600 Yıllık Bukoleon Sarayı Kurtarılsın” imza kampanyası düzenlendi.
İstanbul’un nezih ilçelerinden Fatih ’de bulunan ve Bizans döneminden günümüze kadar dayanan 1600 yıllık tarihiyle Bukoleon Sarayı neredeyse yok olucak!
Konstantonopolis ’te Büyük İmparatorluk Sarayı kompleksi içerisinde yer alan bir sahil sarayı olan Bukoleon; demiryolu, yapılaşma ve kısmen sahil yolu çalışmaları ile birlikte yeterince zarar görmüş durumda. Eğer herhangi bir çalışma yapılmaz ise yakın zaman içerisinde tamamen yok olacak.
Marmara Denizi surları içerisinde inşa edilmiş olan Bukoleon Sarayı, merdivenler sayesinde inilen bir merdiveni bulunmaktaydı. Bu liman, sadece imparatorların kullanılması için ayrılmıştı. Şuan ise en kısa zamanda herhangi bir bakım yapılmaz ise, Bukoleon Sarayı yakın zaman içerisinde tamamen yok olabilir.
Sarayın balkonunun olduğu bölümde bitki örtüsü tahribatı boy göstermiş ve üzerinde yoğun sarmaşıklarla örülmüş durumda. 1870 yılında yapılan demiryoluna bakan, sarayın kuzey tarafı da yoğun tahribat görünüyor. Demiryolunun duvarları ise Bukoleon Sarayı’nın duvarlarına dayandırılmış durumda. İskele kısmına inmenizi sağlayan rampanın altında bulunan sarnıcın iç tarafı ve çevresi de yoğun bitki örtüsüne karşı koyamıyor. Ayrıca etrafta bulunan çöplerde cabası.
Marmara Denizi kıyısında, bugün ise Cankurtaran ile Kumkapı mevkileri arasında, Çatladıkapı mevkiisinde bulunan Küçük Ayasofya ‘nın hemen doğu tarafında bulunan ve bugüne kadar yalnızca kalıntıları kalmış olan Bizans sahil sarayıdır. Hristiyanlık öncesindeki dönemlerden geldiği düşünülen Bukoleon Sarayı ‘nın tarihe büyük katkı sağlayacağı düşünülüyor. Saray, İmparator 2. Theodosios tarafından (408-450) yaptırılmıştır. Bilinen ve günümüzde görülebilen bölümleri ise yüksek olasılıkla Teofilos zamanında (829-452) eklenmiştir. Arkeofili olarak başlanılan bu kampanyaya bir imza atarak, destek olabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA