SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

CERN Işık hızını aşmayı başardıklarını açıkladı

CERN Işık hızını aşmayı başardıklarını açıkladı
Bu haber 26 Ocak 2016 - 7:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Cenevre şehrinde bulunan Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi sözcüsü Antonio Ereditato, ışık hızını bu kez aşmayı başardıklarını açıkladı.

Yaklaşık 3 yıldır devam eden deneyler sonrasında atomdan daha küçük nanopartekülleri ışık hızını aşan bir hızla hareket ettirmeyi başardıklarını belirten Ereditato, son deneylerde İsviçre’nin Cenevre kentinden İtalya’nın Gran Sasso kentine ışık hızından 60 nanosaniye daha hızlı bir şekilde nötrinoları göndermeyi başardıklarını ifade etti.

 

AYNI BAŞARI 2011 YILINDA DA İDDİA EDİLMİŞTİ

CERN’de görevli bilim adamları 2011 yılında gerçekleştirilen deneylerde Alpler’in bir kolu olan Apenin Dağları’nın altındaki bir laboratuvardan 700 kilometre mesafedeki başka bir laboratuvara saniyenin milyonda birinden daha hızlı şekilde nötrinoların ulaştığını ve böylece ışık hızını aştıklarını iddia etmişlerdi. Ancak sonraki açıklamalarda bilim adamları, ışık hızının aşıldığını gösteren sonuçların anormal olduğunu ve bunun makinede gerçekleşen arızadan kaynaklandığını açıklamışlardı.

 

BİLİM ADAMLARI BU KEZ SONUÇTAN EMİN

Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi (CERN) sözcüsü Antonio Ereditato, bu sefer sonuçtan son derece emin olduklarını vurguladı. Albert Einstein’a göre ise kâinattaki hiç bir şey ışıktan daha hızlı bir şekilde hareket edemez. Bu deney doğrulandığı zaman,  Albert Einstein’a ait olan Özel Görelilik Kuramı’nın bazı bölümlerini tam tersine çevirebilir ve evrenin işleyişi hakkındaki ayrıntıları açıklayan kanunlar bertaraf olabilir.

Önümüzdeki günlerde konuyla ilgili daha kapsamlı bir açıklamanın beklendiğini belirten uzmanlar, bu konuda CERN’deki bilim adamlarının son derece emin oldukları ve bu başarılı deneylerin CERN’de büyük heyecan yarattığını dile getirdiler.

Editör: Berk ARSLANTÜRK

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA