SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi
Zaim Güngör

 ENERJİNİN GÜCÜ

 ENERJİNİN GÜCÜ
Bu haber 12 Haziran 2016 - 22:46 'de eklendi ve kez görüntülendi.

 

Rüzgâr enerjisinin kaynağı tabii ki güneştir. Güneşin, yer yüzeyini ve atmosferi farklı derecede ısıtmasından dolayı rüzgâr adı verilen hava akımı oluşmaktadır. Dünya yüzeyine ulaşan güneş enerjisinin yalnızca küçük bir bölümü rüzgâr enerjisine çevrilebiliyor. Gelişen teknolojiyle günümüzde rüzgârdan enerjisi üretmek yaygınlaşmaya başladı. Yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan rüzgâr çok cazip bir üretim kaynağı oldu.

Peki, Rüzgâr enerjisi ile rüzgâr türbini nasıl üretilir derseniz, yenilenebilir enerji olan rüzgâr; rüzgâr türbinleri sayesinde elektriğe dönüştürülmekte. Günümüzde en çok rüzgârdan elektrik üretimi en çok rağbet görmektedir.Rüzgâr türbini nasıl üretilir dendiğinde Enerji Bakanlığı 2010 yılında çıkarmış olduğu yenilenebilir enerji kanunu ile birlikte üreticiler rüzgâr enerjisi alanında lisanlı sistem ve lisanssız sistem olarak iki şekilde enerji üretmektedir. 1 MW kapasiteye kadar olan rüzgâr türbini ile elektrik enerjisi üretimine lisans gerektirmeden elektrik enerjisi üretebilmektedirler.

RÜZGÂR ENERJİSİ NASIL ELDE EDİLİR?

Üretilen enerjinin kullanmadıkları fazla enerjiyi özel şirketlerin şebekelerine satabilmektedirler. Tabii ki lisanssız olarak rüzgâr enerjisi kullanarak elektrik üretimi 1MW’tan az türbinler için geçerli olmaktadır. Rüzgâr türbininin verimli elektrik üretebilmesi için düşük rüzgâr hızlarında da çalışabilmesi gerekmektedir. Rüzgâr enerjisi ile elektrik üretimi nasıl yapılır? Havanın hareketli hali olan rüzgârın mekanik enerjiye dönüşmesini sağlayan sitem rüzgâr türbinleridir.

Elektrik enerjisini üreten sistem ise rüzgâr türbinleridir. Havadan hareketli enerjiden mekanik enerji şeklinde elde edilen enerji, hareketi diğer bir ekipmana iletmek için kullanılan makine parçası olan uygun bir kaplin ile dişli kutusu içeren mekanik aktarıcı yoluyla elektrik jeneratörüne aktarmaktadır. Jeneratörden elektrik çıkışı, uygulamaya göre bir yüke ya da güç şebekesine bağlı olur.

RÜZGÂR TÜRBİNİ MOTORU NASIL ÇALIŞIR?

Bu tür sistemlerde kullanılan kontrol cihazı bir ya da daha fazla noktada rüzgâr hızı, yönü, mil hızı, döndürme momenti, çıkış gücü ve gerekliyse jeneratör sıcaklığını algılayarak kanat açısı kontrolü, yön kontrolü yapmaktadır.  Ve rüzgâr enerji girişi ile elektrik çıkışını eşleştirmek amacıyla jeneratör kontrolü için uygun enerji sinyalleri üreterek, aşırı rüzgârın sonunda oluşan elektrikten kaynaklanan arızada, jeneratöre aşırı elektrik yüklenme olduğunda sistem kendini korumaya alır.

Bu rüzgâr elektrik sistemlerinde; rüzgârla oluşan enerjiden elektriğin güç çıkışına kadar olan tüm dönüşüm verimi %25 ile %35 arasında olmaktadır. Rüzgâr enerjisi 3 temel faktöre göre sınıflandırılabilir.  Rüzgâr türbini nasıl üretilir ve rüzgâr enerjisi ile elektrik üretimi nasıl yapılır? Dendiğinde akla gelen ilk rüzgâr türbinleridir. Elektrik enerjisi elde etmek için kullanılan rüzgâr türbinleri, bir iki veya üç kanadı olan rüzgârın yardımıyla yüksek hızda çalışan makinedir.

Yüksek hızda çalışma nedenleri ise eşit çaptaki yüksek hızlı bir rüzgâr türbini düşük hızlı türbinden daha hafiftir Bundan dolayı daha ucuz olması, dönme hızları yüksek olduğu için de gerekli çevrim oranı daha düşüktür.

Bu sebeple dişli kutusu da diğerlerine göre daha hafiftir. Elektrik jeneratörlerinin çalışmaya geçmesi için gerekli başlangıç torku küçüktür. Hızlı bir rüzgâr rotorunun başlatma torku çok küçük de olsa da jeneratörü kolaylıkla harekete geçirmekte. Bundan dolayı yüksek hızlı rüzgâr türbinleri bu kullanım için son derece uygun ve tercih edilendir. Elektrik üretmek için farklı yöntemler de bulunmaktadır. Kömür, doğal gaz gibi fosil yakıtlarının yanma sonucunda ortaya çıkan kimyasal enerji yardımı ile soğutucu olarak kullanılan suyu ısıtarak buharlaşması sağlanmaktadır. Detaylı bilgi için http://geturkiyeblog.com adresini ziyaret edin.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA