SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Greyfurt Yerken Dikkatli Olun

Greyfurt Yerken Dikkatli Olun
Bu haber 18 Ekim 2015 - 11:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Greyfurt ve bu narenciye meyvesinin suyu çok faydalı sayılır.

Böyle kabul edilir, greyfurt kanda kolesterol seviyesini düşürür, bağışıklık sistemine, ürün alışverişi olumlu etkiler, diyabet hastalığı sırasında şekerin seviyesini düşürür, piylerin parçalanmasını hızlandırır, sonuçta kilo vermeye yardımcı olur. Greyfurt organizmaya iltihap ve mantar karşıtı etkiler.
Tüm bu yararlı özelliklere rağmen, greyfurtun çok ciddi yankılar talimatları var. Mide suyunun asitliğinin artması, ülser hastalığı, karaciğer hastalıkları sırasında bu meyveyi ve şiresini kabul edilemez.

Qreypfrutun ayrıca çok tehlikeli özelliği var.BU meyvenin içeriğinde bulunan maddeler (“furanokumarin”) birçok ilaçların vücuda olan etkisini bozar – azaltır veya aksine artırır. Mesele şuradadır ki, bu maddeler karaciğer enzim sisteminin etkinliğini lengidir ve bu da ilacın zamanında parçalanmasına ve vücuda gereken etkiyi vermesini engeller.
Şu anda bilimsel araştırmalar sonucunda anlaşıldı ki, işte greyfurt ve özellikle de onun suyu bazı antibiyotiklerin, allerji karşıtı, tümör karşıtı, depresyon karşıtı, hormon vb. preparatların (örneğin, hamilelik aleyhine tabletler vb.) etkisini azaltır. Bu ise hastada bozulmalara neden olabilir.
Aksine bazı diğer preparatların etkisi (tansiyon ilaçları, kolesterol seviyesini düşüren preparatlar, kalp ritmini düzenleyen müstahzarlar vb.) Greyfurt suyunun etkisinden artıyor ki, sonuçta hasta ilacı sanki gerekenden fazla doz alır. Bu ise vücuda ciddi hasar verebilir. Örneğin, arteriyel basınç keskin düşebilir ki, neticede insan bayıla olabilir.
Sorun o derecede önemli sayılır ki, örneğin, ABD’de tüm yeni preparatların greyfurt suyu ile uygunluğu incelenir. Şu anda yaklaşık 85 preparatın qreypfrutla yanlışlıklar tespit onaylandı. Araştırmalar devam ediyor.
Dolayısıyla ilaçlar kabul eden insanlara her ihtimale karşı bu dönemde greyfurt şiresini kabul etmek tavsiye edilmez.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA