SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

İş Kanunlarına Yenilik Geliyor !

İş Kanunlarına Yenilik Geliyor !
Bu haber 19 Mart 2016 - 15:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yeni bir iş kanunu tasarısı hazırlandı.Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde belirlenen yeni iş kanunu tasarısı nedeniyle ‘’ Türkiye İş Kurumu Kanununda ‘’ değişiklik yapılmasına karar verildi. Ancak hala tasarı halinde olan karar Ahmet Davutoğlu’nun da imzası ile Meclis Başkanlığı’na incelenip onaylanması için gönderildi .Türkiye ekonomisi geçmişi ile geleceği analiz edildiğinde ortaya çıkan sonuçlar Türkiye’nin makroekonomik sisteminin yeterli olmadığı tespit edildi.

 

10 maddelik tasarı ile bu durum düzeltilebileceğini karar verildi .İş gücü piyasasında bir takım düzenlemeler yapılarak reformlar yapılarak sorunlar çözülmeye çalışılacak. İşsizlik sorunu ile yakın olarak etki edecek olan  kanun tasarısı sayesin de işsizlik sorununa çözüm gelecek.  İş Kanunu’nda büyük reformlar gözükecek. Kanun tasarısının asıl amacı ise iş gücü konusun da güvence altında  esneklik  kazandırılmaya çalışılıyor. Bu amaçla Türkiye İş Kurumu Kanununda yeni düzenlemeler yapılacak. Örnek olarak bir yenilikten bahsedeceksek olursak : ’’ Türkiye İş Kurumu’ndan izin almış veya minimum olarak iki yıl iş veya işçi bulma hizmeti vermiş olduğu görülen özel istihdam büroları için  geçici iş ilişkisi kurma yetkisi verilmesi üzerine bir tasarı hazırlandı.”

 

Bir yandan  işletmelere özgü esneklik sağlanırken diğer yandan da işsizlerin , iş bulması konusun da yardımcı kanunlar gelecek.10 maddeden oluşan kanun tasarısı,  Avrupa Birliği direktifini göre düzenlenecektir.Avrupa Birliği direktifine uygun olacak olan iş kanunu tasarısı yenilik dolu olacak. Türkiye’de bu kanun tasarısı yapılması ile birlikte bu konu da Avrupa Birliğine benzeyecek.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA