SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Mersin’de TOKİ davayı kaybetti

Mersin’de TOKİ davayı kaybetti
Bu haber 10 Şubat 2016 - 16:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.
MERSİN’in merkez ilçesi Akdeniz Belediyesi, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’ne yönelik (TOKİ) başlattığı hukuk mücadelesini kazandı.

MERSİN’in merkez ilçesi Akdeniz Belediyesi, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’ne yönelik (TOKİ) başlattığı hukuk mücadelesini kazandı.
Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Danıştay 6’ncı Dairesi’nin kararını temyiz eden Akdeniz Belediyesi’ni haklı bularak, Çay, Çilek ve Özgürlük mahalleleri için TOKİ’nin, Bakanlar Kurulu aracılığıyla aldırdığı ‘Acele Kamulaştırma kararını gerektirecek koşulların oluşmadığına’ hükmetti. Akdeniz Belediyesi’nin temyiz dosyasını ve gerekçelerini inceleyen Danıştay’ın en üst mahkemesi olan İdari Dava Daireleri Kurulu, adı geçen 3 mahallede Bakanlar Kurulu kararı doğrultusunda TOKİ’nin öne sürdüğü ‘Acele Kamulaştırma’ koşullarının oluşmadığına hükmetti ve kararı kesinleştirdi.

HAK SAHİPLERİ ADINA BÜYÜK KAZANIM

Kararı değerlendiren Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı HDP’li M.Fazıl Türk, kararın bu mahallelerde yaşayan hak sahibi yurttaşlar adına büyük bir kazanım olduğunu söyledi. Davayı kazandıkları için mahalle sakinleri adına mutlu olduklarını ifade eden Türk, “Zira acele kamulaştırma kararı uygulamaya konsaydı, mahalle sakinleri hem ekonomik, hem de sosyal açıdan ciddi bir mağduriyet yaşayacaklardı. TOKİ’nin rant odaklı projelerine mahkum kalacak, bin bir güçlük içerisinde sahip oldukları evlerini, iş yerlerini terk etmek zorunda kalacaklardı. Alınan bu kararla birlikte, TOKİ’nin bu mahallelerde kamulaştırma yetkisi kalmamıştır. Artık bu noktadan sonra belediyemizin de taraf olduğu bir protokolün imzalanması gerekiyor” dedi.

Haber:Gamze DİNÇER
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA