SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Neden mobil bağlantılar daha yavaş

Neden mobil bağlantılar daha yavaş
Bu haber 30 Ekim 2016 - 19:42 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Mobil teknoloji 90’ların sonunda kullanılmaya başlanmış olsa da, kablolu hatların iletişim kapasitesine ulaşması henüz mümkün olmamıştır. 4.5G ismi verilen LTE teknolojisinde dahi, iletişim kapasiteleri, kablo ile kıyaslandığında hala düşüktür. Radyo frekanslarının bir miktar üzerindeki bir banttan yayın yapan kablosuz protokollerin mevcut şartlar altında en hızlısı 100mb hızına kadar çıkmakta iken, kablolu protokollerde, veri merkezlerine erişen hatların kapasitesi gigabit seviyesine kadar ulaşabilmekteyken, evsel internet bağlantıları yine 1000mb’e kadar tesis edilebilmektedir. Buna sebep elbette radyo frekanslarının insan sağlığına zarar vermeyecek biçimde aktarılmak istenmesidir. Ancak mevcut şartlar altında mevcut hız pek çok ihtiyacı karşılayabilecek düzeydedir. İnternet yayınlarının da CDN gibi gelişmiş hizmetleri kullanarak sistemlerini çağa uydurmaları durumunda yüksek hızlı bir erişim elde etmek mümkün olacaktır.

Ancak mobil bağlantılarda, web siteleri CDN kullanıyor olsalar dahi, bölgesel erişim problemleri ortaya çıkabilmektedir. Zira yayın tek bir baz istasyonundan yapıldığında, bu bazın sahip olduğu kapasite alıcı sayısına bölünmekte ve muhakkak yayın hızı azalmaktadır. Kalabalık ortamlarda internet hızının azalması da bu nedenle olmaktadır. Aynı anda pek çok kişi video yayını yapmak istediğinde çoğu zaman hiç birisi yapamayacaktır, zira bazın kapasitesi aşılacak ve zaman aşımı ortaya çıkacaktır.

Esasında CDN teknolojisi bununla karşılaştırıldığında büyük benzerlikler ortaya çıkmaktadır. CDN bu sorunun tam tersini ifa eder. Yayını kaynak sayısı kadar güçlendiren CDN teknolojisinde alıcı sayısı yayın hızını artırmaz, zira kullanıcılar tek kaynağa değil, pek çok kaynağa yönlendirilir. Sayıları binlere varabilen kaynaklardan yapılan yayının hızının düşmesi ise normal şartlarda mümkün değildir. Örneğin, video streaming gibi hizmetler, CDN olmaksızın sağlanamaz. Örnek verecek olursak, youtube gibi bir sitenin dünyanın çeşitli yerlerinde binlerce sunucusu olması gereklidir, bu da bir bireysel CDN uygulaması olarak nitelenebilir. Kullanıcılar kendilerine en yakın kaynaklara yönelir ve yüksek hızda HD video izleyebilir. Eğer CND olmamış olsaydı, muhtemelen Youtube,bulunduğu bölge dışına yayın yapamaz hale gelirdi. Zira sisteme 100 kişi aynı anda yüklendiğinde erişim kısıtlı hale gelir ve erişim sağlanamazdı. Ayrıca her kullanıcıya ulaşan veri de azalırdı.

Sonuç itibariyle, mobil teknoloji gelişimini sürdüredursun, baz istasyonu sorununa çözüm bulunmadan bu hızın kaynakta yükselmesi sınırlı düzeyde anlam ifade etmektedir. Ayrıca yayıncıların CND hizmeti almak üzere girişimde bulunmaları gereklidir.

DoraBase site sahiplerine en kaliteli web barındırma ve CDN çözümlerini sunmaktadır. Hizmetlerimizden faydalanmak için tek yapmanız gereken bize ulaşmak olacaktır. Tüm çözümler için http://www.dorabase.com/ adresini ziyaret edebilirisinz.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA