SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Otomatik pilotlu arabalar 2020’de geliyor

Otomatik pilotlu arabalar 2020’de geliyor
Bu haber 26 Ocak 2016 - 7:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Almanya Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt verdiği bir röportajda, 2020 yılından sonra otomatik pilotlu arabaların kullanılmaya başlanacağını açıkladı.

Almanya’da deneme parkurlarının oluşturulduğu sürücüsüz araçların 2020 yılında kullanılmaya başlanması bekleniyor. Merkezi bir elektronik sistem tarafından yönetilen ve sürücüsü olmayan araçlar için alt yapı çalışmalarına devam ettiklerini belirten Bakan Dobrindt, önümüzdeki 5 yıl içerisinde otomatik sisteme dayalı otomobillerin seri üretimine başlanacağını söyleyerek, bundan böyle otobanlarda otomobillerin dijital olarak yönlendirilebileceğine işaret etti.

 

5G TEKNOLOJİSİNE YAKIN SEVİYEDE BİR İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ

Bu proje kapsamında Almanya’da bulunan Ingolstad’ın 9 no’lu otobanında oluşturulan deneme parkurunda yüksek düzeyde veri değişimi sağlayan 5G teknolojisine çok yakın bir kalitede yüksek erişim imkânı sağlayan mobil iletişim ağının çalışır hale getirildiğini vurgulayan Dobrindt, gelecekte söz konusu yol güzergâhındaki araçların gerçek zamanlı bir şekilde merkezi sistem sayesinde yönlendirilmesinin gerçekleşeceğini belirtti.

 

DENEME GÜZERGÂHI BU YIL İÇERİSİNDE GENİŞLETİLECEK

Bu yıl içerisinde deneme güzergâhının Ingolstad’ın çevresindeki diğer bölgelerine kadar genişletileceğini ifade eden Almanya Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt, bu şekilde otomatik pilota sahip otomobillerin üreticiler tarafından hem şehir içinde ve hem de gerçek bir trafik düzeninde test etmelerine imkân sağlanacağını vurguladı.

 

1968 YILINDA İMZALANAN VİYANA SÖZLEŞMESİNİN GÜNCELLENMESİ ŞART

Ancak AR-GE çalışmaları sonrasında seri üretimine geçilecek olan otomatik pilotlu otomobillerin trafiğe çıkabilmesi için 1968 yılında Viyana’da kabul edilerek imzalanan Trafik Sözleşmesi’nin güncellenmesi gerekiyor. Çünkü söz konusu sözleşmeye göre otomobiller sadece sürücüleriyle trafiğe çıkabiliyorlar.

Editör: Berk ARSLANTÜRK

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA