SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Rus Ressam : Türkiye sanatçılar için adeta bir cennettir

Rus Ressam : Türkiye sanatçılar için adeta bir cennettir
Bu haber 26 Ocak 2016 - 8:16 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Rusya’da çevresindeki yer alan kişilerden Türkiye’ye gitmemesi konusunda uyarılar aldığına dile getiren Belima…
Rusya’da çevresindeki  yer alan kişilerden Türkiye’ye gitmemesi konusunda uyarılar aldığına dile getiren  Belima, “Terör ve savaş var Türkiye’de eğer gidersen bir tehlikeyle karşı karşıya kalabilirsin,dediler. Fakat ben daha önceler de Türkiye’ye gelerek Türk insanlarını yakınen tanıdığım için gelmeyi olumlu buldum. Gelmiş olduğumda gördüm ki söylenenlerin hepsi sadece bir propaganda dan ibaretmiş.  Türkiye’de bence hiçbir problem yok. Tabi daha önce  bazı olaylar olmuş. Fakat şu an için bu bölgede hiçbir problem göremiyorum. Benim Türkiye’de çok yakın olduğum arkadaşlarım bulunuyor. Gelmeden önce onlar ile telefonda görüştüm. Onlar beni Türkiye’ye gelmek konusunda davette bulundular ve ben de memnuniyetle daveti yerine getirdim, Türkiye’ye geldim. Türkiye’ye oldukça büyük saygıyla yaklaşıyorum ve çok seviyorum. Türkiye Yaratıcı olan insanlar ve sanatçılar için bir cennettir ve ben burayı çok seviyorum.” dedi.
“SANAT VE KÜLTÜR OLARAK RUSYA GERİDE GİBİ”
Sanatta sanki bir bulvarmış gibi Türkiye’nin göründüğünü,bu tip organizasyonların Rusya’da çok az düzenlendiğini kaydeden Belima, “Sanat ve kültür anlamında Rusya’da her şey geriye atılmış gibi. Türkiye’deki gibi gelişme göstermiyor. Türkiye’de ciddi bir derecede gelişime var. Burada dünyanın birçok ülkesinden gelmiş  sanatçılar var. Ve oldukça büyük bir memnuniyet içerisinde çalışmalarını yapıyorlar. Böyle kampların Türkiye’de sanatın gelişmesine büyük bir  katkısı bulunuyor.” dedi.
“DÜNYA BARIŞINI İSTEYEN SANATÇILARIZ”
Kapadokya’ya ilk defa geldiğini belirten Alman ressam Marion Albrecht ise, gerçekleştirdikleri bölge gezisinden sonra çok özel bir bölge olduğunu anladığını ifade etti. Burada dünyanın diğer ülkelerinden gelmiş sanatçılar ile beraber olmaktan ayrı bir keyif duyduğunu söyleyen Albrecht, “Her sanatçıyla burada ayrı bir etkileşimi kuruyoruz. Benim için bu çok önemli. Kampta bulunmaktan son derece mutluyum.” dedi.
Sultanahmet’te gerçekleştirilen terör saldırısının üzüntüsünü yaşadığını ifade eden Albrecht, sözlerine  “Bu sıkıntıların yaşanmış olması tabi ki dış ülkelerde de yankılar halinde bulunmaktadır. Biz hem kendi ülkemizde hem Türkiye’de hem de tüm dünyadaki tüm ülkeler için barışı arzu eden sanatçılarız ve böyle de olması gerekmekte. Dünyada barışı sağlamak mümkündür. Her ne kadar bizler farklı dilleri konuşuyor olsak da yüreğimizin atışında aynı frekansları taşıyor. İnsan olmanın gereği de budur aslında.”
” ÇALIŞTAYLARDAKİ EN BÜYÜK ÖZELLİK BARIŞ ELÇİLİĞİ”
Sanat Kampı’nın koordinatörlerinden birisi Oğuz Demir ise  “Yapılmış olan aslında burada otel sahibi Abdullah Şen’in bu yöre ile ilgili yaptığı bir çalıştaytır. Fakat Türkiye çapında ama uluslararası çapta yaptığı sanat etkinliklerin ve gönül birleştiriciliği noktasındaki bir barış elçiliği amacında yapılan çalıştaylardır bunlar. Bugüne kadar dünyanın her yerinden sanatçı burada ağırlanmıştır. Bu çalıştayın on ikincisi. Rusya, Almanya, Çin, Kore, Özbekistan, Azerbaycan, Türkiye’nin birçok yerinden, Senegal’le birlikte toplam 18 kişilik bir sanatçı kadrosuyla 8 -9 günlük bir çalıştaydır. Bu çalıştayların en büyük özelliği barış elçiliğidir. Sanatın ülkesi, siyaseti olmaz. Biz de dünya barışına, ülkeler arası barışa, savaşların biraz fazlalaştığı bir dönemde şuan tam tersi olarak üzerimize düşen görevleri bir barış elçiliği olarak herkes kendi adına gerçekleştirmeye çalışıyor. Ve çok da etkili mesajlar ülkelere dağılıyor.” dedi.
Haber:Berk ARSLANTÜRK

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA