SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

TÜBİTAK’tan dünya çapında 20 proje çağrısı

TÜBİTAK’tan dünya çapında 20 proje çağrısı
Bu haber 25 Ocak 2016 - 7:29 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 2015 yılında TÜBİTAK’ın 15 ülkede toplam 20 proje çağrısını duyurduğunu belirtti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, TÜBİTAK’ın yurt dışındaki proje çağrıları ve iş birlikleri hakkında açıklamalar yaptı. Bakan Işık, Türkiye’nin 2023 hedefleri için çok önemli olan projelerin geliştiricisi ve öncüsü konumunda bulunan TÜBİTAK’ın akademisyen ve öğrencilere verdiği desteklerle ülkenin mesafe kat etmesine önemli katkı sağladığını söyledi.

 

20 ÜLKEDE PROJE ÇAĞRISI YAPILDI

Söz konusu çalışmalar kapsamında TÜBİTAK’ın çok sayıdaki ülke ile iş birliği içerisinde bulunduğunu ifade eden Bakan Işık, 2015 yılında  İngiltere, ABD, Rusya, Fransa, İtalya, Portekiz, Polonya, Japonya, Kırgızistan, Kosova, Meksika, Türkmenistan, Pakistan, Slovenya ve Macaristan’da 20 proje çağrısı gerçekleştirdiğini belirtti.

 

BAŞVURULARDA ÖNEMLİ ARTIŞ SAĞLANDI

Bakan Fikri Işık, proje çağrıları kapsamında 2015 yılında 912 başvuru önerisinin alındığını ve 153 projenin desteklenmesine karar verildiğini açıkladı. Kurultay, çalıştay ve bilgi günleri gibi faaliyetlerle etkin bir tanıtım yapıldığını vurgulayan Bakan Işık, gerçekleşen başvurularda ise önemli artış gözlendiğine dikkat çekti. Bakan Işık ayrıca, 2014 yılında başvuru sayısı 579 iken, 2015 yılındaki proje başvuru sayısının 912’ye çıktığını vurguladı.

Kurumun bilimsel ve teknolojik konulardaki işbirliklerini arttırmaya dönük olarak kurumlar arası anlaşmalar da yaptığına işaret eden Işık, buna bağlı olarak Birleşik Krallık, Hollanda, Hırvatistan, Ekvator, Kazakistan, Azerbaycan ve Katar ile 10 tane yeni kurumlar arası işbirliği protokollerinin imzalandığını söyledi.

Editör: Berk ARSLANTÜRK

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA