SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Türkiye ABD ve Rusya’ya Uyarı Yaptı

Türkiye ABD ve Rusya’ya Uyarı Yaptı
Bu haber 16 Ekim 2015 - 11:50 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Her iki ülkenin büyükelçileri Dışişleri Bakanlığına çağırdılar. ABD ve Rusya’nın Türkiye’deki büyük elçileri ülkenin Dış işleri Bakanlığı’na çağrıldı.

ABD’nin Ankara Büyük elçisi John Bass ve Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov ülkelerinin PYD ye (PKK’nın Suriye’deki kolu) destek vermekte suçlanıyor.

“Dün ABD ve Rusya büyükelçileri Dışişleri Bakanlığı e çağrılıp ve Kürt demokratik ittifakına askeri yardım gösterilmesinin kabul edilemez olduğu hakkında haberdar edilibler”, – Türkiye Dışişleri den bildirildi.

Bundan önce de Türkiye defalarca militanlara destek Devletlere uyardı. Başbakan Ahmet Davutoğlu Eylül sonunda Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’na konuşması sırasında söyledi ki, Suriye Kürtlerinin silahlı birleşmelerine dış desteğin gösterilmesi kabul edilemez.
John Bass-ABD’nin Ankara Büyükelçisi
Ama tüm uyarılara rağmen, ABD başta olmak üzere birçok devlet Kürt militanlara dastək gösətrməkdə devam ediyor. Oktyabrın 12-de ABD Savunma Bakanlığı Suriye’de 7 sialhlı birleşmeye silah ve insani yardım ettiğini açıkladı. Destek verilen gruplardan Kürtlerin oluşturduğu PYD ‘nin silahlı kanadı olan YPG ve YPJ qruplaşmaları da var. ABD bu silahlı birleşmeleri “Suriye Demokratik Güçleri” ni teşkil edenler gibi sundu. ABD Suriye’de Kürt silahlılarını ısıda e karşı mücadelede esas müttəfiqilərindən biri olarak sunuyor.
Andrey Karlov-Rusya’nın Ankara Büyükelçisi
Muhtemeldir ki, Rusya Suriye’deki Kürt silahlılarına ısıda-le mücadelede yardım etmek için destek verir. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bir süre önce açıkça beyan etti ki, Rusya ısıda orduları ile savaşan Kürtlere silah mühimmatı Irak hükümeti aracılığıyla iletir, onların temsilcileri Bağdat’ta oluşturulan Enformasyon Merkezi faaliyetlerine katılırlar.

“Biz Kürtleri silah-mühimmatla Irak hükümeti aracılığıyla tedarik ediyoruz. Bağdat’ta oluşturulan Enformasyon Merkezinde Irak, Suriye, İran, Rusya herbçilerinin temsilcileri dahil olmak üzere, Kürtler de temsil edildi “, diye Lavrov basın toplantısında kaydetti.
Kürt militanlar
Bu PKK ve PYD ile Rusya’nın dostluğu ile ilgili ilk olgu değildir. Kendisini SSCB’nin selefi ilan eden Rusya Sovyetler Birliği dağılmamışdan önce de işbirliği yapıp. PKK’nın varoluş tarihine baktığımızda görürüz ki, SSCB’nin istihbarat organı olan KGB tarafından NATO devleti olan Türkiye’ye karşı oluşturulan terör örgütüdür. Bugüne kadar PKK’nın ayakta kalmasının en büyük destekçilerinden biri işte Rusya’dır.

Baş verenlerden görünüyor ki, ABD ve Rusya kendi çıkarları için Türkiye’yi açmaza sokuyor. Çünkü Türkiye 30 yılı aşkın bir süredir, Kürt militanlara karşı mücadele eder. İki yıl süren ateşkesten sonra 20 Temmuz’da Suruç kentinde 32 kişinin ölümüyle sonuçlanan terör saldırısı yaşandı. Bu ise PKK ve onu destekleyen silahlılarla Türkiye hükümeti arasındaki ilişkileri Kesikin şekilde pisləşdirdi.
Suriye’de Kürtlerin yaşadığı bölgeler;

Böyle bir noktada ABD ve Rusya teröre karşı mücadele götürdüğünü söylüyor. Ama iki ülkenin Dışişleri Bakanlığı’na çağrılması bir daha onların başka amaçlar için bölgede yerleşdiklerini ortaya koyuyor. Gerçekler gösteriyor ki, her iki devlet bölgede birbirlerine karşı mücadele eder.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA