SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Türkiye ve Suudi Arabistan Savaşa Girmeyecek

Türkiye ve Suudi Arabistan Savaşa Girmeyecek
Bu haber 18 Mart 2016 - 14:33 'de eklendi ve kez görüntülendi.

“Suriye’de Rusya’nın askeri hava üssü yaratılalı sonra Suriye ordusu eks hücuma geçerek başarılı operasyonlar sayesinde bazı bölgeleri kendi kontrolü altına geri bilip. Burası hem Türkiye ile sınırda kuzeydeki bölgeler, hem de başkent Şam çevresindeki ve Ürdün sınırına kadar olan anklavlar içerir.

Şimdi Suriye ordusu Derzor çevresindeki arazileri ve Halep kentini ablukaya aldı. bu durumda Suudi Arabistan ve Türkiye’nin askeri güçlerinin güya Suriye’ye yeridilmesine dair fikirlerin seslenmesi daha çok siyasi mesaj niteliği taşıyor. Bunlar Suriye hükümetine bu adımları atmaması için siyasi baskı yoludur ki, oradaki Türkiye ve Suriyenin desteklediği gruplar tam imha edilmesin ” .

Türkiye ve Suudi Arabistan’ın Suriye’deki savaşa doğrudan bağlantı ihtimalinin az olmasının diğer nedenlerini de açıkladı:

“Suudi Arabistan Suriye’ye kara birlikleri yeridib bu savaşa doğrudan qoşulmayacaqsan. Çünkü Seudiyyenin artık bir yılı aşkın bir süredir, Yemen’e müdahale ederek giriştiği savaşta ciddi askeri sorunları var. Bu durumda ordunun Suriye’ye gönderilmesi imkansızdır.

Olabilir ki, bu, Er-Riyad’da yeni oluşturulan İslam devletlerinin askeri koalisyonunun ordusunun oraya gönderilmesine bir mesajdır. Fakat bu mesele de o kadar gerçekçi görünmüyor, çünkü Suriye’de Rusya ordusu var ve hiçbir Arap devleti ruslarla başbaşa gelmek istemeyecektir.

Türkiye’nin de geniş çaplı savaşa başlayarak Suriye hükümetine karşı askeri operasyonlar yürütmesi ihtimali çok azdır. Fakat Türkiye anti terör operasyonları adı altında yapılan operasyonlar kapsamında hem Suriye topraklarına, hem Irak topraklarına askeri kuvvetler aşılayamaz.

Hatta bazen bunu arasıra ediyor da. Buna örnek olarak bir süre önce Türkiye’nin 300-400 kişilik askeri birliklerinin Irak’ta yapılan ve bu devletin hükümeti tarafından sert tepki ile karşılanan işlemlerini gösterebiliriz. Ama Türkiye’nin Suriye’de geniş çaplı askeri işlemlere başlayacağını sanmıyorum. Çünkü Türkiye NATO üyesidir ve bu örgütün haberi olmadan herhangi savaşa girmez “.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA