SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Türkiye’nin mizah protestosuna Almanya’dan açıklama geldi

Türkiye’nin mizah protestosuna Almanya’dan açıklama geldi
Bu haber 30 Mart 2016 - 14:50 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Türkiye’nin mizah protestosuna karşı sessiz kaldığı eleştirilerine Almanya’dan yanıt geldi.

Haber: Berk ARSLANTÜRK

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eleştirildiği bir klibi Alman yerel televizyon kanalı NDR ve devlet televizyonu ARD’de yayınlanmasından sonra Türkiye ile Almanya arasında yaşanan mizah krizine Almanya yanıt verdi. Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından çağrılan Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann konusunda Almanya’nın sessiz kaldığı eleştirileri karşısında yanıt gecikmedi ve Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier tarafından Türkiye’nin Avrupa değerlerine uyması gerektiği mesajı verildi.

 

ALMANYA DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZBEKİSTAN’DAN AÇIKLAMA YAPTI

 

Özbekistan’ı ziyarette bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, konu ile ilgili olarak bir açıklama yaparak, Avrupa Birliği’nin ortağı olan bir ülkenin ortak Avrupa değerlerini paylaşmasını bekleyebileceklerini düşündüklerini iletti. Steinmeier, basın ve ifade özgürlüğü için olduğu kadar bunun mizah ve sanat özgürlüğü için de geçerli olduğunu belirtti.

 

ALMANYA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI YETKİLİLERİ DE AÇIKLAMADA BULUNDU

 

Alman Hükumet Sözcü Yardımcısı Christiane Wirtz de Almanya Dışişleri Bakanlığı müsteşarı Markus Ederer’in Salı akşamı Türk mevkidaşı ile yaptığı telefon görüşmesinde basın ve ifade özgürlüğü konusunda müzakere yapılmayacağını açıkça ifade ettiğini aktardı. Wirtz, Başbakan Angela Merkel’in ifade özgürlüğünü çeşitli vesilelerle dile getirdiğini ve son olarak Avrupa Birliği zirvesindeki sonuç bildirgesinde de bu konunun önemli olduğunun altının çizildiğini belirtti.

 

ALMAN BASININDA KONU HAKKINDAKİ HABERLER

 

Alman basınında çıkan haberlere göre ise, Avrupa Birliği Komisyon Başkanı Juncker’in de alınganlık gösterdiği gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirdiği kaydedilerek, Junker’in Türkiye’nin bu yaklaşımını kendisini Avrupa Birliği’nden uzaklaştırdığı görüşünde olduğu yazıldı. Juncker’in sözcüsü tarafından paylaşılan açıklamada ise, AB Komisyon Başkanı Juncker’in de Alman Büyükelçisinin yalnızca mizahi bir şarkı nedeniyle çağrılmasına doğru bulmadığı belirtildi.

 

ALMAN SİYASİ PARTİLERİNDEN DE TEPKİ GELDİ

 

Türkiye’nin Almanya Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı’na çağırmasına Alman siyasi parti temsilcilerinden de eleştiriler geldi. Hıristiyan Demokrat Birliği Partisi’nden Norbert Röttgen ile Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nden Niels Annen, Türkiye’nin bu konuda gösterdiği tepkinin abartılı olduğunu savundu. Norbert Röttgen, Türkiye’de temel özgürlüklerin ve hukukun bağımsızlığının sistematik olarak kısıtlandığını ileri sürerek, Türkiye’nin bu ilerleyişinin kendisini Avrupa Birliği’ne götürmeyeceğini söyledi. Niels Annen de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tepkisinin abartılı olduğunu ve kendi kalesine adeta gol attığını ileri sürerek, bunun Türkiye’nin imajına katkı sağlamadığı ifadelerini kullandı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA